Restrukturyzacja

Oddłużanie przedsiębiorstw to opcja restrukturyzacji dla firmy jednoosobowej, spółki z o.o., jawnej, akcyjnej, a także cywilnej. Jest to rozwiązanie zarówno dla dużej firmy transportowej, jak i małego lokalnego biznesu. Z postępowania restrukturyzacyjnego może skorzystać każda firma, która znajduje się w stanie niewypłacalności lub czuje, że istnieje duża szansa, że taki stan się niedługo pojawi.
Nasza Kancelaria prowadzi postępowania restrukturyzacyjne, których celem jest pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem finansowym. Korzystamy z narzędzi jakie daje nam prawo restrukturyzacyjne. Nasze działania zmierzają do umożliwienia przedsiębiorcy dalszego prowadzenia działalności, a przede wszystkim spłaty zobowiązań wobec wierzycieli. Istotna w naszych działaniach jest ochrona majątku dłużnika i jego rodziny.


Postępowanie restrukturyzacyjne można przeprowadzić w 4 formach:

Pomożemy Ci wybrać odpowiednią formę restrukturyzacji, która będzie jak najbardziej korzystna dla Twojego przedsiębiorstwa.

W celu oddłużania należy podjąć czynności prawne i faktyczne, które mają przywrócić firmie zdolność do wykonywania zobowiązań przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

W pierwszej kolejności należy sporządzić i wysłać wniosek do Sądu celem ukazania się obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego – z tą chwilą przedsiębiorca uzyskuje ochronę przed wierzycielami prowadzącymi egzekucje. Następnie doradca restrukturyzacyjny przygotowuje plan restrukturyzacyjny, który stanowi merytoryczną bazę całego postępowania. Dzięki niemu wierzyciele maja możliwość dokonania analizy propozycji restrukturyzacji w kontekście ich wykonalności, stopnia ryzyka oraz stopnia zgodności z kondycją firmy. Plan restrukturyzacji przedsiębiorstw zawiera przede wszystkim propozycje układowe, które zostaną złożone wierzycielom wraz z kartami do głosowania nad układem. Układ w przedmiotowym postępowaniu zostanie przyjęty, o ile za jego przyjęciem wypowie się większość wierzycieli uprawnionych do głosowania nad nim, mających łącznie co najmniej ⅔ sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Jeżeli firma uzyska od swoich wierzycieli wymaganą liczbę głosów, układ „wchodzi w życie”.

  Warto podkreślić, że problemy implikujące restrukturyzację nie zawsze wynikają ze złego zarządzania przedsiębiorstwem. Bowiem w wielu przypadkach wpływ na kondycje firmy mają np. transformacje technologiczne, zmiany prawne lub sytuacje makroekonomiczne w kraju i na świecie. Jednak niezależnie od przyczyn problemu, kluczem do sukcesu jest szybkie zidentyfikowanie źródła trudności oraz przygotowanie szczegółowego i realistycznego planu wyjścia z kryzysu. Przygotowując taki plan warto skorzystać z Naszej pomocy, gdyż patrząc „z boku” możemy efektywnie pomóc zdiagnozować przyczyny problemów.